Laboratoria Przyszłości
2022/2023 - 2023/2024
MATEMATYKA W TRZECH WYMIARACH
W czerwcu 2024 r. w ramach zajęć lekcyjnych z matematyki został zrealizowany projekt związany z geometrią przestrzenną, w którym wykorzystano długopisy 3D do tworzenia siatek brył przestrzennych „Siatki graniastosłupów. Pola powierzchni. Objętość graniastosłupa”. Projekt ten został rozłożony na trzy jednostki lekcyjne. Pierwsza część zajęć skupiała się na tworzeniu siatek, a kolejne na klejeniu oraz obliczaniu pola powierzchni i objętości brył.
Podczas pierwszych zajęć uczniowie zapoznali się z pojęciem siatki bryły przestrzennej. Wykorzystując długopisy 3D, dzieci samodzielnie rysowały i tworzyły siatki wybranych brył, takich jak sześcian, prostopadłościan czy graniastosłup. Długopisy 3D pozwoliły na dokładne odwzorowanie krawędzi oraz konturów każdej figury, co sprzyjało lepszemu zrozumieniu ich struktury.
W kolejnym etapie zajęć uczniowie z pomocą nauczyciela sklejali poszczególne elementy siatek w formie brył przestrzennych. Każda grupa uczniów pracowała nad swoją bryłą, a zadaniem było złożenie jej w trójwymiarową formę. Podczas tego etapu dzieci musiały być precyzyjne, aby dobrze połączyć krawędzie i wierzchołki brył, co rozwijało ich umiejętności manualne oraz zdolności przestrzenne.
Na podstawie wcześniej wykonanych brył przestrzennych uczniowie przystąpili do obliczania pola powierzchni oraz objętości poszczególnych brył. Korzystając ze wzorów matematycznych, liczyli pole powierzchni i objętość takich brył jak sześcian, prostopadłościan czy graniastosłup trójkątny. Zajęcia te pozwoliły uczniom na lepsze zrozumienie zależności między wymiarami, a właściwościami geometrycznymi tych obiektów.
Zajęcia były bardzo udane i angażujące dla dzieci, ponieważ połączyły kreatywność z nauką matematyki. Uczniowie nie tylko stworzyli fizyczne modele brył, ale również mieli okazję zobaczyć, jak teoria geometrii łączy się z praktycznym tworzeniem i obliczeniami. Tego rodzaju aktywności rozwijają zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętności matematyczne, co stanowi cenną formę nauki przez zabawę.
RELACJA Z PODSUMOWANIA OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU "RAZEM W KOSMOSIE"
Podsumowanie ogólnopolskiego projektu "Razem w kosmosie" odbyło się 3 czerwca 2024 r. Głównym celem projektu było zainspirowanie uczniów do nauki o kosmosie i astronomii. Projekt miał także na celu pokazać uczniom, że nauka o wszechświecie jest fascynująca i pełna niewyjaśnionych tajemnic, które mogą skłonić ich do dalszego poznawania świata nauki i nowych technologii. Uczniowie mieli możliwość nauczenia się podstawowych faktów o Układzie Słonecznym, planetach, gwiazdach, a także zrozumienia podstawowych zasad, które rządzą naszym wszechświatem. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy 3. Ich przygoda z kosmosem zaczęła się od wizyty w Kosmoparku. Następnie wykonali wszystkie zadania przewidziane w projekcie. Podsumowanie projektu odbyło się 27.05.2024 r. Podczas spotkania, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich klas, trzecioklasiści zaprezentowali zdobytą wiedzę i umiejętności, swoje prace oraz zachęcili do oglądania wystawy związanej z kosmosem.
14
DZIEŃ NOWYCH TECHNOLOGII W EDUKACJI 2024 KL.4-8
29.04.2024 r. uczniowie klas 4 -7 uczestniczyli w zajęciach, które miały na celu zainspirować ich do poznawania świata technologii. W ramach naszej podróży przez świat sztucznej inteligencji i nowinek technologicznych, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak te innowacje kształtują nasz świat. Nie zabrakło także inspirujących przykładów. Podczas prezentacji efektów pracy naszych uczniów z klasy 4, którzy z pasją tworzyli roboty z klocków Lego, wszyscy mogli zobaczyć, jak kreatywność łączy się z technologią. Ponadto, zapoznaliśmy naszych uczniów z mBotem - prostym, lecz wszechstronnym robotem, który stanowi wspaniałą platformę do nauki programowania i eksploracji możliwości sztucznej inteligencji. Podczas zajęć wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
DZIEŃ NOWYCH TECHNOLOGII W EDUKACJI 2024 KL. 1-3
W ramach Dnia Nowych Technologii w Edukacji w naszej szkole zostały zaplanowane zajęcia, których głównym celem jest zachęcenie uczniów do odkrywania świata technologii i nauki. 26 kwietnia 2024 r. uczniowie klas młodszych rozpoczęli swoją przygodę z robotami Ozobot, uczestnicząc w zajęciach wprowadzających w świat robotów i kodowania. Atrakcją dla dzieci było również wykorzystanie długopisów 3D zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dużo radości przyniosła gra ,,Zostań robotem Aktywne Strzałki" Mistrzowie Robotyki oraz animacje narysowanych przez dzieci robotów.
ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA
TWORZYMY KOLEJNE PROJEKTY
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024
Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiono w 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Przedsięwzięcie ma na celu propagowanie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców wiedzy, pozwalającej na bezpieczne korzystanie z ogólnoświatowych zasobów. Corocznie włączamy się działania, proponując naszym uczniom najróżniejsze aktywności.W tegoroczne obchody DBI wpisuje się nasz szkolny projekt, którego głównym celem jest podniesienia świadomości na tematy związane z bezpieczeństwem danych osobowych i filtrowania informacji dostępnych w internecie. 21 lutego 2024 r. zorganizowany został apel szkolny inaugurujący rozpoczęcie projektu. Następnie uczniowie klas 1-3 oraz klas 4-7 uczestniczyli w webinarach dla uczniów szkół podstawowych Klikam z głową, prowadzonych przez ekspertów Urzędu Komunikacji Elektronicznej, na co dzień tworzących i realizujących kampanie kierowane m.in. do dzieci i młodzieży oraz dorosłych, ukierunkowane na zagadnienia związane z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem. W ramach projektu zaplanowano również dla wszystkich klas zajęciach edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu w internecie. Sprawdzeniem i podsumowaniem wiedzy o bezpieczeństwie w sieci będzie udział w grze CYBERGUARD.
ŚWIĄTECZNE UPOMINKI
MAPA POLSKI 3D-PUZZLE
Uczniowie klasy III wykonali puzzle z mapą Polski podzieloną na województwa. Pomoc ta służy do zapoznania dzieci z politycznym podziałem naszego kraju oraz nauki województw.
DZIEŃ NOWYCH TECHNOLOGII W EDUKACJI 2022
29 kwietnia 2022 r. w ramach Dnia Nowych Technologii w Edukacji w naszej szkole społeczność szkolna uczestniczyła w spotkaniu koordynowanym przez nauczyciela informatyki, podczas którego uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z nowoczesnym sprzętem otrzymanym w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości" oraz podziwiać umiejętności uczniów klasy IV z zakresu podstaw programowania i elementów robotyki, zdobyte podczas zajęć rozwijających ,,Uczymy się programować z Ozobotem".
WYCIECZKA DO ZWIERZYŃCA
Relacja fotograficzna z wycieczki do Roztoczańskiego Parku Narodowego uczniów klas IV-VIII.
5
DZIEŃ NOWYCH TECHNOLOGII W EDUKACJI 2023
Dzień Nowych Technologii w Edukacji to inicjatywa Ministerstwo Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami. W związku z tym wydarzeniem w naszej szkole odbyło się spotkanie dla wszystkich uczniów, podczas którego poprzez prezentację multimedialną zostali wprowadzeni w świat nowych technologii. Uczniowie klas V i VIII przedstawili swoje projekty wykonane z wykorzystaniem LEGO Education, zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Wyzwaniem dla uczniów klas III i IV było ułożenie toru z drewnianych puzzli i wyścig Ozobotów. Pozostali uczniowie w najbliższym czasie będą tworzyć świąteczne prace z wykorzystaniem miniaturowych wersji drukarki 3D czyli długopisów 3D, które są uwielbiane zarówno przez młodszych jak i starszych uczniów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii podczas zajęć uczniowie ćwiczą i rozwijają m.in. kreatywność, logiczne myślenie oraz umiejętności techniczne.
1
MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE
Mobilne Laboratoria Przyszłości pojawiły się w naszej szkole w ramach akcji mającej na celu aktywne wykorzystanie sprzętu zakupionego z projektu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech i wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami. Przybyli edukatorzy w praktyczny sposób przekazali uczestnikom warsztatów czyli uczniom klas IV- VIII wiedzę na temat m.in. wydruku 3D, sztucznej inteligencji oraz przedstawili funkcje i użyteczność długopisów 3D. Dzięki warsztatom z goglami VR każdy mógł się przenieść do wymarzonej krainy w wirtualnej rzeczywistości i przeżyć niesamowite przygody. Był to ciekawie spędzony czas na kreatywnych zabawach i ciekawych eksperymentach.
ODKRYWAMY MOZLIWOŚCI LEGO EDUCATION
Lego Education-pierwsze kroki i efekty naszych uczniów klas V i VIII.
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
22 lutego upamiętniliśmy Dzień Języka Ojczystego. Na każdym poziomie uczniowie zmagali się z zawiłościami języka polskiego. Przedszkolaki odgadywały zagadki słowne i obrazkowe, rozmawiały na temat stosowania zwrotów grzecznościowych, układały puzzle znanych bajek na tablicy interaktywnej. Ochoczo bawiły się w „kolorowe wyrazy”. Uczniowie klas młodszych brali udział w Konkursie Kaligrafii, gimnastykowali swój język, próbowali recytować trudne „łamańce językowe”. Klasy 4, 5 sprawdziły swoje umiejętności ortograficzne, zaś młodzież z klas 6 – 8 zgłębiła poprawność językową wielu kłopotliwych form oraz poszerzyła swoje słownictwo. Nasi uczniowie chętnie uzupełniali karty pracy, świetnie się przy tym bawiąc. W potyczkach językowych mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też wiele się nauczyć. Satysfakcję dawały zwycięstwa w interaktywnych testach. Dodatkowo na korytarzu została zamieszczona gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia, ciekawostki oraz łamańce językowe. Natomiast na schodach umieszczono wyrazy z trudnościami językowymi.
Dzień Języka Ojczystego upłynął w wesołej atmosferze, a my będziemy kontynuować zmagania z językiem polskim na co dzień, a także za rok – podczas kolejnej edycji.
Najciekawsze efekty zajęć prezentujemy na zdjęciach. Podczas realizacji zajęć w ramach Dnia Języka Ojczystego wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu LaboratoriaPrzyszłości.
9
W ODWIEDZINACH U ŚW. MIKOŁAJA
W środę 14 grudnia 2022 r. uczniowie klasy V udali się na wycieczkę do pracowni św. Mikołaja, poznali jego zastęp, a nawet pomagali elfom w przedświątecznych przygotowaniach. A wszystko to w sześciennej krainie Minecrafta podczas spotkania online organizowanego przez Cyfrowy Dialog. W czasie spotkania uczniowie, równocześnie z prowadzącymi, realizowali poszczególne wyzwania w grze Minecraft Education Edition. W świątecznym, radosnym klimacie rozwiązywali ciekawe, twórcze zadania (m. in. z j. polskiego, matematyki, programowania). Były ogromne emocje, wypieki na twarzy, niesamowite zaangażowanie i mnóstwo dobrej zabawy!
1
POCZĄTEK SZKOLNEJ PRZYGODY Z DRUKIEM 3D
Naszą szkolną przygodę z drukiem 3D rozpoczęliśmy w świątecznym klimacie. Pierwsze efekty i niesamowita frajda! To dopiero rozgrzewka przed noworocznymi projektami!
MIKOŁAJKI 2022
Relacja fotograficzna przygotowana z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
9
EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA 2022
Miniony tydzień w naszej szkole upłynął pod znakiem Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Jest to oddolna inicjatywa realizowana przez wolontariuszy i wspierana przez Komisję Europejską. W ramach CodeWeek organizowane są wydarzenia uczące kodowania i umiejętności przydatnych w dzisiejszym świecie, takich jak: logiczne myślenie, współpraca, kreatywne rozwiązywanie problemów i wiele innych. W CodeWeek nauka łączy się z rywalizacją i zabawą.
W bieżącym roku szkolnym, podobnie jak w latach poprzednich, staliśmy się częścią tej europejskiej inicjatywy i podjęliśmy organizację wydarzeń programistycznych w naszej szkole poprzez realizację projektu szkolnego „Kodujemy i programujemy”. Nadrzędnym celem projektu było poszerzanie wiedzy jego uczestników związanej z programowaniem, logicznym myśleniem i umiejętnościami cyfrowymi. Wśród podjętych działań znalazły się m.in. zajęcia edukacyjne dla klas młodszych-kodowanie na macie z wykorzystaniem kolorowych kubeczków, bitwa na statki – turniej międzyklasowy, próby projektowania 3D–aplikacja Tinkercad, kodowanie i dekodowanie w systemie binarnym. W podziękowaniu za zrealizowanie tego przedsięwzięcia nasza szkoła otrzymała certyfikat.
Relację fotograficzną przygotowano z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
5
Z APARATEM WŚRÓD ZWIERZĄT I KRASNALI
Szkolna wycieczka to doskonały czas do rozwijania swoich umiejętności fotograficznych. Podczas naszej wycieczki do Wrocławia w rolę fotografów wcielili się uczniowie klasy ósmej. Ich zadaniem było zrobienie jak najciekawszych zdjęć podczas pobytu we Wrocławskim ZOO oraz poszukiwanie i uwiecznienie w obiektywie rozsianych po wrocławskiej starówce krasnali. Zadanie to sprawiło uczniom wiele frajdy i przyniosło bardzo dobre efekty. W swojej pracy uczniowie wykorzystali sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
12
DŁUGOPISY 3D W AKCJI
Nauka przez zabawę! Każdy chciałby mieć w ręku taki zaczarowany ołówek!
2
PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK DZISIAJ...
Piękne, nowiutkie piórniki, a w nich przeróżne i kolorowe przybory szkolne! Podobnie jak Tosia w „Plastusiowym pamiętniku” nasi pierwszoklasiści oraz drugoklasiści mają też swoje ulubione przybory, które chętnie narysowali. Wesołe animacje tych prac przyniosły wiele radości u progu szkolnej nauki, której wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom także życzymy.
DŁUGOPISY 3D "POSZŁY W RUCH"!
Na dobry początek uczniowie klas IV i V wykonywali swoje projekty, korzystając z gotowych szablonów i zaczęli od sztućców i czterolistnej koniczynki na szczęście!
To nasza pierwsza próba z długopisami Banach3D – magicznymi długopisami i jesteśmy zachwyceni.
Zestaw długopisów 3D to jeden z wielu elementów nowoczesnego sprzętu, jaki został zakupiony do naszej szkoły dzięki uczestnictwu w programie Laboratoria Przyszłości. Program Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez MEiN we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów CentrumGovTech, której celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach otrzymanego wsparcia nasza szkoła dysponuje m.in. drukarką 3D, mikrokontrolerami, sprzętem audiowizualnym, długopisami 3D, zestawami klocków konstrukcyjnych i robotami.
Przed nami nowe wyzwania edukacyjne z nowym rokiem szkolnym- budowanie kompetencji XXI wieku naszych uczniów.
2
KONKURS "OZOBOTOWE OPOWIEŚCI"
Konkurs dla uczniów kl. IV w ramach projektu klasowego OZOBOTOWE OPOWIEŚCI realizowanego podczas zajęć rozwijających „Uczymy się programowania z Ozobotem”. Relację przygotowano z wykorzystaniem sprzętu z programu „Laboratoria Przyszłości”.